מבית השגחה פרטית

המדריך לזוגות – פרק ג': ההגנה על הזוגות

עו"ד ניצן כספי-שילוני מ'מרכז צדק לנשים' מסבירה על מעטפת ההגנה לזוגות המתחתנים דרך 'חופות', ועל ההסכם למניעת סרבנות גט ועגינות (זמן קריאה: 3 דק')

לצפייה ו/או קריאה של הפרק הבא – לחצו כאן

אף זוג לא מתחתן מתוך מחשבה שייפרד בעתיד, אבל כל זוג אחראי, שאוהב באמת, חייב לוודא מראש שאם זה יקרה – הפרידה תיעשה באופן השוויוני וההוגן ביותר. זה אולי יכול להישמע קצת מוזר לדבר על האפשרות של גירושין עם זוג שבכלל עדיין לא התחתן, אבל אם כבר משקיעים כל כך הרבה זמן בבחירת אולם, טבעת, דיג'יי, אורחים ותפריט – כדאי גם להקדיש תשומת לב להיבטים שאם נתייחס אליהם היום – פשוט נמנע מעצמנו את הסיכון של עוגמת נפש עתידית.

אז שלום, אני עו"ד ניצן כספי שילוני מ'מרכז צדק לנשים', ארגון שאחת המטרות שלו היא לקדם פתרונות יסודיים לבעיית העגינות וסרבנות הגט, ולמצוקת הממזרות. חשוב לדעת שחלק גדול מסיפורי האימים שאנחנו שומעים על סחטנות וסרבנות גט – היו יכולים להימנע אם הזוג היה דואג להגן על עצמו מראש מפני המקרים האלו.

מי שעולה לכביש עם רכב בלי ביטוח – נחשב לחסר אחריות, ובאותו אופן – זה חסר אחריות מצד זוג להתחתן כדת משה וישראל בלי שיש להם הסכם למניעת עגינות סרבנות וסחטנות גט. לכן, כחלק מהפעילות שלנו, ניסחנו הסכם שבא לצמצם באופן מאוד משמעותי את ההיתכנות של סרבנות גט, ולהילחם בתופעה החברתית הפסולה הזו. ההסכם הזה, הסכם 'בצדק ובהגינות', אומץ על ידי 'חופות' בתור דרישת חובה מכל מי שמתחתנים דרך המיזם, כחלק ממעטפת ההגנה על הזוגות. ומה כולל ההסכם, עליו תצטרכו לחתום בנוכחות עו"ד שיאשר את החתימה שלכם?

קודם כל, יש בו הסכמה מראש על הפרדה בין עניינים הלכתיים שידונו בבית דין רבני – כלומר, הגט עצמו, ובין עניינים נלווים שאינם הלכתיים – כמו מזונות, רכוש, משמורת וכד' – שידונו אך ורק בבית משפט לענייני משפחה ע"פ החוק האזרחי, ולא בבית דין רבני ע"פ חוקי ההלכה. בהמשך, ישנה גם הסכמה לפיה אם אחד מהצדדים בזוגיות רוצה לפרק את החבילה – אז הצד השני צריך להסכים לתת לו או לקבל ממנו גט, תוך פרק זמן מקסימלי של שנה.

מה קורה אם אחד הצדדים לא עומד בתנאי ההסכם?

במקרה כזה על הצד המפר, הצד שמסרב להשלים את הליך הגט ההלכתי – וזה לא משנה אם מדובר על הגבר או על האישה, לשלם לצד השני  סכום גבוה של כסף, באופן מתמשך ועד לסידור הגט. למעשה, החתימה על ההסכם מייצרת עבור שני הצדדים בזוגיות תמריץ כלכלי משמעותי להימנע מסרבנות גט. זה פשוט מאוד הופך את כל הקטע של הסחטנות והסרבנות – ללא משתלם.

ואיך אני יודעת שההסכם באמת מייצר הגנה אפקטיבית? כי למרות שספציפית ברבנות הראשית לישראל לא מעודדים זוגות לחתום על הסכם כזה, מחוץ לישראל זה דווקא נחשב להסכם מאוד מקובל – ובחלק מהקהילות היהודיות והמדינות – כמו ארה"ב למשל – רבנים פשוט יסרבו לחתן זוג שלא מגן על עצמו מפני סרבנות גט. ההסכם הזה, תעודת הביטוח נגד סרבנות גט ועגינות, מוכיח את עצמו בכל מקום בו עושים בו שימוש – ועוזר לצמצם באופן מאוד משמעותי את התופעות החברתיות שהוא נועד למנוע.

להסכם יש חלק נוסף – "שטר התנאה" – שהמשמעויות שלו הן הלכתיות נטו, ולא משפטיות, והוא נועד לתת מענה למקרים קיצוניים של עגינות. חותמים עליו יחד עם הכתובה, לפני החופה, ומסדר או מסדרת הקידושין שלכם ירחיבו על זה בפגישת ההכנה לקראת החופה.

אז שיהיה בהצלחה ובמזל טוב, ותדעו שאם התחתנתם עם הסכם 'בצדק ובהגינות' – קיבלתם את ההחלטה האחראית והנכונה ביותר שזוג אוהב יכול לקבל.

***

לחזרה אל הפרק הקודם – לחצו כאן

 

אנו, עמותת 'השגחה פרטית לקידום היהדות בישראל' (ע"ר ,580614790) מנהלים במסגרת מיזם 'חופות' מאגר מידע הדרוש לצורך מתן שירותי חופה וקידושין.
מדיניות פרטיות זו נועדה להסדיר את השימוש שאנו עושים במידע, לפרט מי עוד מקבל גישה למידע שאת/ה מספק/ת, וכיצד ניתן לעיין, לתקן או למחוק מידע. אנא שימו לב כי אין עליכם חובה חוקית לספק מידע זה, אך ללא מסירת המידע, לא נוכל לספק לכם את השירות או לקבל מכם פניות דרך האתר.

לצורך אספקת השירות, אנו נאסוף מידע שאת/ה תספק/י לנו. אנו נשמור מידע אשר יש בו כדי לזהותך אישית. מידע זה הוא שמך המלא, דרכי ההתקשרות עמך הכוללות כתובת הדואר האלקטרוני ומספר הטלפון שלך. כמו כן, נשמור העתק מכל תכתובת שלך.

אנו נמחק מידע מהמאגר רק לאחר שאינו רלוונטי עוד.

אנו משתמשים במידע בראש ובראשונה כדי לספק לך את שירותי החופה והקידושין. בנוסף, אנו נשתמש במידע בצורה שאינה מזהה אישית, באמצעות עיבוד סטטיסטי, לצורך פילוח, טיוב, ויצירת שירותים טובים יותר. 

מעת לעת, וכאשר הדבר נראה לנו רלוונטי, נשלח לך עדכונים במסרון או בדואר אלקטרוני. דיוורים אלה יכולים לכלול מידע על מיזם 'חופות', שינויים בחקיקה וכדומה. לעולם לא נמכור את המידע שלך לצדדים שלישיים, ולא נעשה בו כל שימוש לצרכי פרסום, שיווק, או מסחר, אלא בהסכמתך המפורשת.

אם את/ה מרגיש/ה כי פרטיותך נפגעה, הרי שתוכל/י לפנות אלינו בכתב, בדואר אלקטרוני או טלפונית, ואנו נבדוק תלונתך. אנו נטפל בה בתוך 14 ימים מיום קבלתה, ונדווח לך על תוצאות הבדיקה. ככל שהבדיקה לא תספק את רצונך, לא יפגעו זכויותייך על פי דין. 

אנו שומרים לעצמנו את הזכות לעדכן את מדיניות הפרטיות מעת לעת. אולם, עדכון למדיניות הפרטיות בצורה שתאסוף יותר מידע או תשתמש במידע בצורה לה לא נתת את הסכמתך בעת החתימה על מדיניות זו לא תחול רטרואקטיבית, ותדרוש הסכמה מפורשת שלך. מנגד, עדכון במדיניות הפרטיות שיגן על פרטיותך יותר ותצמצם את השימוש במידע שלך לא ידרוש את הסכמתך המפורשת, אלא די יהא בעדכון.

תפריט נגישות